Kdybychom se vás zeptali, zda máte doma nějaký nicotný předmět s minimální hodnotou, co byste dokázali obětovat, anebo jej považujete za natolik bezpředmětný, že byste jeho ztrátu ani vůbec nezaregistrovali, možná by některé z vás napadly nitě. Docela obyčejné bavlněné nitě na zašívání knoflíků. Co s nimi, vždyť stojí pár korun a koupáte je skoro všude.
Jenže s nitěmi je to jako s toaletním papírem, ten také v podstatě koupíte všude za pár korun, ale kdyby tomu tak nebylo, byla by to docela svízelná situace. Kdybychom neměli nitě k dispozici, nemohli bychom doma nic šít, přešívat, zkracovat, nastavovat, upravovat a spravovat. Kvůli každé malé dírce na oblečení nebo odpáranému švu byste kupovali nové, ne zrovna levné modely, kvůli jedinému upadlému knoflíku na košili pod kravatu byste si ji nemohli vzít k obleku a museli byste kvůli tomu koupit novou za několik stovek korun a kvůli uvolněnému knoflíku zapínání kalhot by se vám tlakem roztrhl zip a jeho oprava u krejčího by vás také vyšla i s prací na pár stovek.
Zkrátka jehly, špendlíky a nitě jsou nepostradatelným pomocníkem současné doby, a pracují s nimi nejen švadleny a krejčí, ale každá šikovná hospodyňka a nejeden muž. Někteří z nich si dokonce sami zvládnou na šicím stroji opravit ten poškozený zip u kalhot a ušít jednoduchou, ale velmi pohodlnou teplákovou soupravu z krásné bavlněné látky dle vlastního výběru. Anebo přehozy na křesla či postel, závěsy a záclony.
Nepovažujme tedy raději nic z domácnosti za malichernou hloupost, i ty drobnosti, jako jsou právě nitě, nebo třeba suchý zip, lepicí pásky, zip sáčky či papírové obálky, slouží ku prospěchu a usnadňují život, jak nejvíc to jde. Kdybychom tyto vymoženosti neměli, směřovali bychom ve vývojové posloupnosti nazpět, a možná až někam do období pozdního středověku.